Na tej stronie będą tylko sygnalizowane w telegraficznym skrócie wydarzenia klubowe i też nie każde z nich. Ewentualne szersze opisy będą linkowane, a zdjęcia na tej stronie będa miały charakter sygnalny i ich większe wersje mogą być umieszczane w galerii klubowej lub/oraz w ewentualnych odrębnych artykułach poświęconych sygnalizowanym wydarzeniom. Na początku zawsze znajduje się informacja o ostatnim, czyli „najświeższym” wydarzeniu. Jeszcze raz podkreślam – ta strona nie ma być konkurencją dla Facebooka, Instagramai i takich innych, więc proszę nie oczekiwać, że podawane będą tu wiadomości w czasie rzeczywistym.
Kolejność – najnowsze info na górze, na samym dole wydarzenie chronologicznie najstarsze.
Uczestniczyliśmy (SP9GCZ, SP2LQP, SP2RTA) niemal z urzędu (bo Klub Łączności LOK SP2KFQ w porozumienu z Chojnickim Klubem Łączności i stowarzyszeniem Klub Łączności SP2KFQ w Chojnicach) w kolejnym, już siódmym, spotkaniu mikrofalowym w ośrodku Psia Góra w Swornegaciach. Tym razem padł rekord ilości uczestników – było 47 osób! Tematem przewodnim były pomiary urządzeń na 24 GHz, ewentualne poprawki błędów i usterek, jakie pojawiły sie przy ich budowie. W sumie północna cześć Polski wzbogaciła się o 24 urządzenia na to pasmo, z czego dwa są w Chojnicach (u SP2LQP i SP2RTA).
Poza towarzyskim spędzeniem czasu uczestnicy spotkania urządzili sobie zawody w tym paśmie - komu uda się nawiazac najwiecej łaczności pracując z wież widokowych w promieniu +/– 40 kilometrów od Swornegaci.
Uczestnicy tegorocznego spotkania, my klubowiecze oznaczeni od lewej SP9GCZ, SP2LQP i SP2RTA
Uczestniczyliśmy (SP2LQP, SP9GCZ, SQ2CDP i SP2-09-182) w wykładzie profesora Piotra Daszkiewicza poświęconemu Nathanielowi Mattheusowi von Wolfowi, chojniczaninowi żyjącemu w XVIII w. (1724-1784) – naukowcowi, astronomowi, lekarzowi, członkowi Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku i Royal Society w Londynie. W lutym będziemy mieli akcję dyplomową jemu poświęconą, a stacja okolicznościowa SN0WOLF będzie czynna przez cały rok 2024.
Dr hab. Piotr Daszkiewicz, porfesor PAN
W niedzielę odbyły się obchody 84. rocznicy szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami 1 IX 1939 roku. Jak od wielu lat uczestniczymy radiowo w tym przedsięwzięciu, m.in. ze względu na łączności do dyplomu Szarża pod Krojantami. Główny ciężar prowadzenia łączności z pola szarży spada na Wojtka SP2ALT. Po raz kolejny nasza obecność została dostrzeżona przez włodarzy powiatu chojnickiego – starostę Marka Szczepańskiego i wicestarostę Mariusza Palucha. Na zdjęciu (w klubowym namiocie) Wojtek SP2ALT, Darek SP2HQY i Grzegorz SP2GK.
Pojawiliśmy się z wystawą sprzętu radioamatorskiego oraz materiałami informacyjnymi. Wojtek SP2ALT tak przy okazji pilnował nawiązywania łączności ze stacjami jeżdżącymi tego dnia po zamkach. Karol SP2RTA uruchomił łączność cyfrową, czyli nawiązywaną przez radiostacje podłączoną do komputera. Oprócz nich obsadę dyżurną stanowiska Klubu Łączności SP2KFQ uzupełniali Ryszard SP9GCZ i SP2LQP.
Z tzw. oficjeli zaszli do nas starosta Marek Szczepański, wicestarosta Mariusz Paluch, członek zarządu powiatu Stanisław Skaja oraz sekretarz powiatu Marek Buza. Po drodze mignął pędzący gdzieś tam wójt gminy wiejskiej Chojnice Zbigniew Szczepański, który pozdrowił nas skinieniem ręki.
Osobom odwiedzającym święto powiatu, odpowiadaliśmy na pytania, prezentowaliśmy łączność radiową. Największe zdziwienie budziło, gdy wyjaśnialiśmy, że krótkofalarstwo to nie to samo, co CB radio.
Na święcie powiatu, od lewej Wojtek SP2ALT, Grzegorz SP2GK, Karol SP2RTA. Ryszard SP9GCZ zdążył wybyć, zanim chwyciłem za aparat.
Tym razem w Człuchowie nad Jeziorem Rychnowskim odbyło się 9. spotkanie. My – SP2LQP, SP2ALT i SP2RTA z Klubu Łączności LOK (we współpracy z Chojnickim Klubem Łączności) – byliśmy jak zawsze zaangażowani na pierwszej linii w prace nad organizacją spotkania.